Suikerfeest lessen
Suikerfeest groep 1
Les 1
Leerdoelen:
- de kinderen leren samen te werken.
- de kinderen leren dat iedereen gelijk behandeld moet worden.
- de kinderen leren zelf keuzes te maken.
-de kinderen ervaren een aandachtige dagopening.
De inrichting van de situatie en de voorbereiding
De materialen die ik denk nodig te hebben:
…
De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af)
De kinderen laten elkaar uitpraten
Wat wil ik met deze les bereiken?
De kinderen krijgen een concreet beeld van het begrip vasten
De lesplanning voor de leerkracht:
Inleiding:
Ga in een kring zitten met de kinderen en vertel dat binnenkort de ramadan begint. Dat is een maand waarin moslims overdag niet mogen eten en drinken. Kinderen hoeven daar niet aan mee te doen, hoewel ze dat wel mogen. De moslimkinderen in de klas kunnen over de ramadan vertellen.
Vertel dat vasten betekent dat je alleen datgene eet en drinkt wat je echt nodig hebt. Voer een kringgesprek over het eten en drinken dat de kinderen elke dag nodig te hebben.
Kern:
1. Wat eet jij elke dag?
2. Hoe vaak eet jij elke dag?
3. Wat drink jij elke dag?
4. Hoe vaak drink jij elke dag?
5. Wat voor snoep eet jij elke dag?
6. Hoe vaak snoep jij elke dag?
7. Wanneer eten en drinken mensen minder? (Tijdens ziekte, om af te vallen, om te vasten, als ze iets niet lusten.)
8. Wat voor eten en drinken heb je elke dag echt nodig? Wat zou je kunnen missen als het echt nodig is?
Afsluiting:
Vat het kringgesprek samen en vertel dat vasten betekent dat je alleen eet en drinkt wat je echt nodig hebt. Stel samen met de kinderen een dagmenu samen met eten en drinken dat je echt nodig hebt, zodat de kinderen een concreet beeld krijgen van het begrip 'vasten'.
Lesidee les 2
groep 1: kleurplaat https://kids.flevoland.to/kleuren/islam.shtml
Lesidee les 3
groep 1: godsdienstige gebouwen https://www.leerkracht.nl/show?id=73659
Feestactiviteit groep 1
De inrichting van de situatie en de voorbereiding
De materialen die ik denk nodig te hebben:
Turks fruit
traditioneel brood
en andere lekkernijen
henna
handpoppen
muziekinstrumenten
traditioneel muziek
verf materiaal
tekenmateriaal
De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af)
geen rotzooi maken en niet met het eten spelen
Wat wil ik met deze les bereiken?
Ik wil bereiken dat alle kinderen de sfeer kunnen proeven van de moslimse cultuur
Het feest wordt gehouden in verschillende lokalen. De kinderen kunnen kiezen wat ze willen gaan doen:
· Verven
· Poppenkast
· Tekenen
· Dansen
· Muziek maken
Suikerfeest groep 2
Les 1
Leerdoelen:
-De leerlingen leren om hun gevoelens te uiten.
-Het groepsverband moet hier duidelijk naar voren komen.
De inrichting van de situatie en de voorbereiding
De materialen die ik denk nodig te hebben:
…
De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af)
De kinderen laten elkaar uitpraten
Wat wil ik met deze les bereiken?
De kinderen krijgen een concreet beeld van het begrip vasten
De lesplanning voor de leerkracht:
Inleiding:
Ga in een kring zitten met de kinderen en vertel dat binnenkort de ramadan begint. Dat is een maand waarin moslims overdag niet mogen eten en drinken. Kinderen hoeven daar niet aan mee te doen, hoewel ze dat wel mogen. De moslimkinderen in de klas kunnen over de ramadan vertellen.
Vertel dat vasten betekent dat je alleen datgene eet en drinkt wat je echt nodig hebt. Voer een kringgesprek over het eten en drinken dat de kinderen elke dag nodig te hebben.
Kern:
1. Wat eet jij elke dag?
2. Hoe vaak eet jij elke dag?
3. Wat drink jij elke dag?
4. Hoe vaak drink jij elke dag?
5. Wat voor snoep eet jij elke dag?
6. Hoe vaak snoep jij elke dag?
7. Wanneer eten en drinken mensen minder? (Tijdens ziekte, om af te vallen, om te vasten, als ze iets niet lusten.)
8. Wat voor eten en drinken heb je elke dag echt nodig? Wat zou je kunnen missen als het echt nodig is?
Afsluiting:
Vat het kringgesprek samen en vertel dat vasten betekent dat je alleen eet en drinkt wat je echt nodig hebt. Stel samen met de kinderen een dagmenu samen met eten en drinken dat je echt nodig hebt, zodat de kinderen een concreet beeld krijgen van het begrip 'vasten'.
Lesidee les 2
groep 2: brood bakken https://www.leerkracht.nl/show?id=73659
Lesidee les 3
groep 2: gastspreker https://www.leerkracht.nl/show?id=73695
Feestactiviteit groep 2
De inrichting van de situatie en de voorbereiding
De materialen die ik denk nodig te hebben:
Turks fruit
traditioneel brood
en andere lekkernijen
henna
De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af)
geen rotzooi maken en niet met het eten spelen
Wat wil ik met deze les bereiken?
Ik wil bereiken dat alle kinderen de sfeer kunnen proeven van de moslimse cultuur
Het feest wordt gehouden in verschillende lokalen. De kinderen kunnen kiezen wat ze willen gaan doen:
· Verven
· Poppenkast
· Tekenen
· Dansen
· Muziek maken
Suikerfeest groep 3A
Les 1
Leerdoelen:
-de leerlingen leren hoe ze creatief moeten zijn.
-de leerlingen leren hun taalvaardigheid op te waarderen.
-De leerlingen leren hoe er in andere culturen wordt geleefd.
De inrichting van de situatie en de voorbereiding
De materialen die ik denk nodig te hebben:
-filmpje over verschillende culturen
- Stevig papier (om de poppetjes uit te knippen)
- Veel verschillende kleuren papier
- Scharen
- Lijm
- Informatieboekjes
- Beeldmateriaal die kinderen zelf van huis mee mogen nemen.
De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af)
Wat wil ik met deze les bereiken?
De kinderen maken kennis met verschillende culturen.
Inleiding:
De leerkracht laat een dergelijk filmpje zien waarin allerlei culturen in voorkomen.
Kern:
De leerkracht heeft van te voren poppetjes getekend en gekopieerd, de kinderen kunnen deze uitknippen en inkleuren. Het is de bedoeling dat de kinderen de poppetjes inkleuren in de verschillende culturen. Deze worden uitgeknipt en aan elkaar geplakt zodat het een grote slinger wordt.
Afsluiting:
Bespreek wat de kinderen hebben gemaakt en laat het de kinderen ook zelf vertellen, hang het op in de klas. Tip: Voordat de leerlingen aan de slag gaan schrijf je van elk kind op uit welk land zijn/haar poppetje gaat komen, zodat je niet allemaal dezelfde krijgt. Zorg ervoor dat je in ieder geval allerlei soorten huidskleuren hebt.
Lesidee les 2:
groep 3: schoenen komen overal https://www.leerkracht.nl/show?id=39684
Lesidee les 3
groep3: les over de lescombinatie ‘UI’ en de ‘EE’ uit de lesmethode
Suikerfeest Groep 3B
Les 1
-Probeer de kinderen te leren om elkaar te respecteren ondanks het niveauverschil.
-Saamhorigheid leren en creëren.
De inrichting van de situatie en de voorbereiding
De materialen die ik denk nodig te hebben:
-filmpje over verschillende culturen
- Stevig papier (om de poppetjes uit te knippen)
- Veel verschillende kleuren papier
- Scharen
- Lijm
- Informatieboekjes
- Beeldmateriaal die kinderen zelf van huis mee mogen nemen.
De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af)
Wat wil ik met deze les bereiken?
De kinderen maken kennis met verschillende culturen.
Inleiding:
De leerkracht laat een dergelijk filmpje zien waarin allerlei culturen in voorkomen.
Kern:
De leerkracht heeft van te voren poppetjes getekend en gekopieerd, de kinderen kunnen deze uitknippen en inkleuren. Het is de bedoeling dat de kinderen de poppetjes inkleuren in de verschillende culturen. Deze worden uitgeknipt en aan elkaar geplakt zodat het een grote slinger wordt.
Afsluiting:
Bespreek wat de kinderen hebben gemaakt en laat het de kinderen ook zelf vertellen, hang het op in de klas. Tip: Voordat de leerlingen aan de slag gaan schrijf je van elk kind op uit welk land zijn/haar poppetje gaat komen, zodat je niet allemaal dezelfde krijgt. Zorg ervoor dat je in ieder geval allerlei soorten huidskleuren hebt.
Lesidee les 2:
groep 3: schoenen komen overal https://www.leerkracht.nl/show?id=39684
Lesidee les 3
groep3: les over de lescombinatie ‘UI’ en de ‘EE’ uit de lesmethode
Feestactiviteit groep 3
De inrichting van de situatie en de voorbereiding
De materialen die ik denk nodig te hebben:
Turks fruit
traditioneel brood
en andere lekkernijen
henna
handpoppen
muziekinstrumenten
traditioneel muziek
verf materiaal
tekenmateriaal
De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af)
geen rotzooi maken en niet met het eten spelen
Wat wil ik met deze les bereiken?
Ik wil bereiken dat alle kinderen de sfeer kunnen proeven van de moslimse cultuur
Het feest wordt gehouden in verschillende lokalen. De kinderen kunnen kiezen wat ze willen gaan doen:
· Verven
· Poppenkast
· Tekenen
· Dansen
· Muziek maken
GROEP 4
LES 1
Leerdoelen algemeen:
1. Kinderen leren samenwerken d.m.v. allerlei verschillende activiteiten gericht op het Suikerfeest.
2. Kennis maken met het Suikerfeest
3. De kinderen leren dat mensen andere culturen hebben maar allemaal even veel waard zijn.
Materialen (zie bijlages)
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van knutselen, verhalen en liedjes luisteren met het accent Suikerfeest.
|
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
|
Inleiding |
Uitleg over het suikerfeest d.m.v. verhaal. |
Kinderen luisteren in een kring naar het verhaal over het suikerfeest. |
|
Kern Kern 1
Kern 2
|
Kleuren
Knutselen (Stempelkaarten)
|
De kinderen kiezen een tekening naar keuze en gaan lekker kleuren.
Kinderen bekijken een liedje over het suikerfeest.
Kinderen gaan stempelkaarten knutselen.
|
|
Afsluiting |
Nabespreken wat ging goed wat was er leuk en wat kon misschien beter? |
De kinderen zitten in een kring en geven hun mening over de leuke en minder leuke ervaringen. |
Groep 4
Feest
Materialen (zie bijlages)
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van werkjes beoordelen, sterretjes en kaarsjes aansteken, filmpjes kijken, liedjes luisteren en dansen met het accent op Suikerfeest (vrije sfeer).
|
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
|
Inleiding |
Werkjes beoordelen en nog even kort toelichten wat alles is.
|
Kinderen gaan elkaar positief opbouwend beoordelen en leren nog weer even van de stempelkaarten. |
|
Kern
|
Zingen en dansen |
Kinderen doen mee met het leuke liedje tsjoe tsjoe wa. |
|
Afsluiting |
Gezamenlijk met alle andere groepen in de grote zaal eten/dansen. |
Kinderen gaan gezamenlijk eten in de grote zaal. |
GROEP 5/6
LES 1
Leerdoelen algemeen:
1. Kinderen leren samenwerken d.m.v. allerlei verschillende activiteiten gericht op het Suikerfeest.
2. Kennis maken met het Suikerfeest
3. De kinderen leren dat mensen andere culturen hebben maar allemaal even veel waard zijn.
Materialen (zie bijlages)
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van knutselen, verhalen en liedjes luisteren met het accent op het Suikerfeest.
|
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
|
Inleiding |
Uitleg over het suikerfeest d.m.v. verhaal.
|
Kinderen luisteren in een kring naar het verhaal over het suikerfeest.
|
|
Kern Kern 1
|
Kleuren
Spelen (memorie) |
De kinderen kiezen een tekening naar keuze en gaan lekker kleuren.
Kinderen bekijken een filmpje over het suikerfeest. |
|
Afsluiting |
Nabespreken wat ging goed wat was er leuk en wat kon misschien beter? |
De kinderen zitten in een kring en geven hun mening over de leuke en minder leuke ervaringen. |
Groep 5/6
Feest
Materialen (zie bijlages)
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van werkjes beoordelen, sterretjes en kaarsjes aansteken, filmpjes kijken, liedjes luisteren en dansen met het accent Suikerfeest (vrije sfeer).
|
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
|
Inleiding |
Werkjes beoordelen en nog even kort toelichten wat alles is.
|
Kinderen gaan elkaar positief opbouwend beoordelen en leren nog weer even van de stempelkaarten. |
|
Kern
|
Zingen en dansen |
Kinderen doen mee met het leuke liedje Hoki Poki. Kinderen staan naast en voor elkaar en kijken naar het filmpje en doen mee… |
|
Afsluiting |
Gezamenlijk met alle andere groepen in de grote zaal eten/dansen. |
Kinderen gaan gezamenlijk eten in de grote zaal. |
GROEP 7
LES 1
Leerdoelen algemeen:
1. Kinderen leren samenwerken d.m.v. allerlei verschillende activiteiten gericht op het Suikerfeest.
2. Kennis maken met het Suikerfeest
3. De kinderen leren dat mensen andere culturen hebben maar allemaal even veel waard zijn.
Materialen (zie bijlages)
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van knutselen, verhalen en liedjes luisteren met het accent op het Suikerfeest.
|
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
|
Inleiding |
Uitleg over het suikerfeest d.m.v. verhaal.
|
Kinderen luisteren in een kring naar het verhaal over het suikerfeest.
|
|
Kern Kern 1
|
Kleuren
|
De kinderen kiezen een tekening naar keuze en gaan lekker kleuren.
Kinderen bekijken een filmpje over het suikerfeest. |
|
Afsluiting |
Nabespreken wat ging goed wat was er leuk en wat kon misschien beter? |
De kinderen zitten in een kring en geven hun mening over de leuke en minder leuke ervaringen. |
Groep 7
Feest
Materialen (zie bijlages)
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van werkjes beoordelen, sterretjes en kaarsjes aansteken, filmpjes kijken, liedjes luisteren en dansen met het accent Suikerfeest (vrije sfeer).
|
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
|
Inleiding |
Werkjes beoordelen en nog even kort toelichten wat alles is.
|
Kinderen gaan elkaar positief opbouwend beoordelen en leren nog weer even van de stempelkaarten. |
|
Kern
|
Zingen en dansen |
Kinderen doen mee met het leuke liedje Hoofd, schouders, knieën teen. Kinderen staan naast en voor elkaar en kijken naar het filmpje en doen mee… |
|
Afsluiting |
Gezamenlijk met alle andere groepen in de grote zaal eten/dansen. |
Kinderen gaan gezamenlijk eten in de grote zaal. |
GROEP 8
LES 1
Leerdoelen algemeen:
1. Kinderen leren samenwerken d.m.v. allerlei verschillende activiteiten gericht op het Suikerfeest.
2. Kennis maken met het Suikerfeest
3. De kinderen leren dat mensen andere culturen hebben maar allemaal even veel waard zijn.
Materialen (zie bijlages)
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van knutselen, verhalen en liedjes luisteren met het accent op het Suikerfeest.
|
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
|
Inleiding |
Uitleg over het suikerfeest d.m.v. verhaal.
|
Kinderen luisteren in een kring naar het verhaal over het suikerfeest.
|
|
Kern Kern 1
|
Kleuren
|
De kinderen kiezen een tekening naar keuze en gaan lekker kleuren.
Kinderen bekijken een filmpje over het suikerfeest. |
|
Afsluiting |
Nabespreken wat ging goed wat was er leuk en wat kon misschien beter? |
De kinderen zitten in een kring en geven hun mening over de leuke en minder leuke ervaringen. |
Groep 8
Feest
Materialen (zie bijlages)
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van werkjes beoordelen, sterretjes en kaarsjes aansteken, filmpjes kijken, liedjes luisteren en dansen met het accent Suikerfeest (vrije sfeer).
|
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
|
Inleiding |
Werkjes beoordelen en nog even kort toelichten wat alles is.
|
Kinderen gaan elkaar positief opbouwend beoordelen en leren nog weer even van de stempelkaarten. |
|
Kern
|
Zingen en dansen |
Kinderen doen mee met het leuke liedje Hoofd, schouders, knieën teen. Kinderen staan naast en voor elkaar en kijken naar het filmpje en doen mee… |
|
Afsluiting |
Gezamenlijk met alle andere groepen in de grote zaal eten/dansen. |
Kinderen gaan gezamenlijk eten in de grote zaal. |

