feesten doen we samen!!

Sinterklaas lessen

Sinterklaas lessen


Les 1, groep 1

Leerdoelen:

- de kinderen leren samen spelen door middel van spelletjes en muziek.

-de kinderen leren dat iedereen gelijk is.

-de kinderen leren over sinterklaas.

 

De inrichting van de situatie en de voorbereiding

De materialen die ik denk nodig te hebben: knip en plak spullen voor de knutselwerkjes.

De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af?) de kinderen moeten goed luisteren naar de juf anders snappen zij het straks niet. Wie wat wil vragen steekt zijn vinger op.

Wat wil ik met deze les bereiken? Ik wil met deze les bereiken dat kinderen samenwerken en naar elkaar luisteren.

 

Tijd

De lesplanning voor de leerkracht:

Organisatievorm en werkvorm voor de klas:

 

Inleiding:

 

 

 


Kern:

 

 

 


Afsluiting:

 

 

Juf leest een klein sinterklaas verhaaltje voor.
Daarna volgt een kringgesprek. De kinderen vertellen in de kring of zij thuis sinterklaas vieren en hoe of dat ze het niet vieren en waarom niet. Praten over sinterklaas op school!

Wat gaan we maken voor sinterklaas?
de baard van sinterklaas. Zie bijlage.




Na afloop in een kring zitten en iedereen de beurt geven om zijn of haar gemaakte werkje te laten zien. Vragen stellen. Wat voor baard is het? Hoe heb je het gemaakt?

 

De kinderen zitten in een cirkel met juf en praten over hun thuissituatie van sinterklaas.






Kinderen verdelen in groepjes. De kinderen kunnen goed bij elkaar en hierdoor leren van een ander. Ieder maakt zijn eigen Sinterklaas baard.

 


Kinderen hebben alle rommel opgeruimd en gaan in een kring zitten. Ze laten om de beurt hun werkje aan de klas zien en luisteren naar elkaar. Ze beantwoorden de vragen van de leraar.

       



Sinterklaasles

 

verhaal vertellen over sinterklaas en zijn baard naar aanleiding van dit verhaal kan er een knutselopdracht gedaan worden met heel de klas.

 

Vertellen.(beknopt alleen de hoofdpunten)

Sinterklaas is zijn baard helemaal zat. Het is ouderwets en hij heeft hem al zo

lang, hij is gewoon toe aan iets nieuws.

sinterklaas komt bij de kapper. Deze laat hem allemaal mooie verschillende

baarden zien. zo kan de sint kiezen uit een baard met vlechtjes, een baard met

krullen, een korte baard of een hele lange, een dikke baard of een steile baard,

kortom alle baarden die je maar kan verzinnen zijn te vinden bij de kapper.

Maar sint vind die baarden maar niets. de kapper wordt er helemaal tureluur van

en word eigenlijk een beetje ongeduldig. Hij zet Sint weer voor de spiegel maar

dan met zijn eigenbaard.

 

Ja, roept sinterklaas. Dat is hem. dit is precies de baard die ik zoek. past

helemaal bij mij. De kapper is zo blij dat hij de sint heeft kunnen helpen dat hij er maar niets van zegt. Maar sint loopt naar huis met zijn "nieuwe" moderne baard.

 

Materialen voor beeldende vorming les:

 

-a-4 met het hoofd van sinterklaas (zonder baard)

-verschillende soorten gekleurd papier

-lijmpotje en kwastje

-lijmmatje

 












Les 1, groep 2

Leerdoelen:

- de kinderen leren samen werken door middel van spelletjes en muziek.

-de kinderen leren dat iedereen gelijk is en dat je elkaar moet respecteren en naar elkaar moet kunnen luisteren.

-de kinderen leren over sinterklaas.

 

De inrichting van de situatie en de voorbereiding

De materialen die ik denk nodig te hebben: knip en plak spullen voor de knutselwerkjes. Muziek cd en muziek instrumenten.

De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af?) >?

Wat wil ik met deze les bereiken? Ik wil met deze les bereiken dat kinderen samenwerken en naar elkaar luisteren.

 

Tijd

De lesplanning voor de leerkracht:

Organisatievorm en werkvorm voor de klas:

 

Inleiding:

 

 

 


Kern:

 

 



Afsluiting:

 

 

Juf leest een klein sinterklaas verhaaltje voor.
Daarna volgt een kringgesprek. De kinderen vertellen in de kring of zij thuis sinterklaas vieren en hoe of dat ze het niet vieren en waarom niet. Praten over sinterklaas op school!

Wat gaan we maken voor sinterklaas? Sinterklaas knutsel werkjes laten zien en knutselen.


Opruimen knutselwerkjes die klaar zijn ophangen op ramen etc.

 

De kinderen zitten in een cirkel met juf en praten over hun thuissituatie van sinterklaas.






Kinderen verdelen in groepjes. Elk groepje maakt wat anders. Zie bijlage

 


(Wie kent een sinterklaas liedje?) Een liedje zingen en tot slot ruimt Ieder kind eigen rommel op en zorgt dat naam op werkje staat. De klas word pas verlaten als we met zijn allen, alles weer netjes hebben gemaakt.

       



Knutselen

Werkmijter

Maak in plaats van een mijterhoed eens de werkmijter van Sinterklaas! De kinderen knippen de vormen uit en maken de mijter af met goudpapier. De klep onderaan en de mijter bovenaan de strook vastmaken. Het woord "werkmijter" voorop plakken. De pet in elkaar nieten of lijmen.
Nodig per mijter: rode kartonnen strook, rood karton met omgetrokken vormen erop, goudpapier, schaar en plaksel.



Sinterklaasmasker

Dit heb je nodig
dun karton
kleurpotloden
schaar
lijm
watten
elastiek

 

Zo ga je te werk
Dubbelklik op de plaatjes hieronder en print het uit op dun karton. Kleur het masker mooi in en knip het uit. Plak de delen A en B op elkaar en knip de ogen eruit. Knip langs de stippellijn op de neus. Vouw de neus iets om. Bind een elastiekje door de zijkant. Wil je het helemaal mooi maken plak dan watten op het baard en haar gedeelte van Sinterklaas.

 

 




Handstand Pietje

Dit heb je nodig
stevig (gekleurd) papier
kleurpotloden/verf
schaar
lijm

 

Zo ga je te werk
Dubbelklik op de plaatjes hieronder en print ze uit op stevig papier. Kleur of verf de onderdelen en knip ze uit. Plak eerst de handen en voeten op de benen. Teken twee ogen op een stuk wit papier. Knip deze uit en plak ze, net als de mond, op het hoofd van het Pietje. Dan bevestig je het hoofd op de benen en de muts met veer op het hoofd.





Les 1, groep 3A

Leerdoelen:

- Samenhorigheid leren en creëren.
- De taalachterstand van de kinderen verminderen.
-De kinderen leren dat iedereen gelijk is en dat je elkaar moet respecteren en naar elkaar moet kunnen luisteren.
-De kinderen leren over sinterklaas.


De inrichting van de situatie en de voorbereiding

De materialen die ik denk nodig te hebben: knip en plak spullen voor de knutselwerkjes. Muziek en muziek instrumenten.

De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af?) Iedereen luistert naar elkaar. Als de een praat is de ander stil. En er worden vingers op gestoken bij vragen.

Wat wil ik met deze les bereiken? Ik wil met deze les bereiken dat kinderen samenwerken en naar elkaar luisteren.

 

 

Tijd

De lesplanning voor de leerkracht:

Organisatievorm en werkvorm voor de klas:

 

Inleiding:

 

 

 

 

 


Kern

 

 

 

 











Afsluiting

Meester leest een Sinterklaas verhaal voor.
Daarna volgt een rondvraag of de kinderen thuis ook Sinterklaas vieren en hoe zij dit dan doen. Ook de kinderen die het eventueel niet vieren krijgen de gelegenheid om te vertellen waarom zij dit niet vieren. Meester vertelt wat er ongeveer gaat gebeuren deze Sinterklaas maand.
Wat gaan we doen deze les? Muziek en dans les. Meester zingt eerst een paar bekende liedjes samen met de kinderen en dan introduceert hij een nieuw liedje. ‘linkerbeen’ genaamd. Zie bijlage. Hierbij doen de kinderen uiteindelijk een dansje waarbij ze moeten draaien om hun rechter of linkerbeen en samen lekker kunnen dansen en zingen tegelijk. Dit is ook goed voor de oriëntatie van links en rechts. Het ‘linkerbeen’ kan worden aangeven met een stukje crêpepapier om de enkel. 




Aan het eind van de les vertel meester dat de Sint op school komt en dat we hem gaan verassen met het lied en de dansjes. Er word een kind aangewezen die als Sint speelt en de andere kinderen moet op de muziek mee zingen en voor ‘de Sint’ dansen.
Afsluiting van de les en naar huis!

De kinderen zitten in groepjes op hun eigen plek. Meester loop pratend door de klas om een soort van sfeer te creëren. Dan leest hij een verhaal voor en de kinderen zijn stil. Bij de rondvraag luisteren de kinderen naar elkaar en mogen eventueel vragen aan elkaar stellen. ( wat een ander kind bijvoorbeeld i.p.v. Sinterklaas viert. )



De kinderen zitten in een kring, een speelzaal of een andere grote ruimte waar zij goed de ruimte hebben om te kunnen bewegen. Ze luisteren naar meester en zingen de liedjes mee. Dan leren zij het nieuwe lied en horen van meester wat de bedoeling is.
Meester stelt eerst wat vragen aan de kinderen. Denken jullie dat pieten kunnen dansen? Wat leren ze op de Pietenschool? Hoe dansen pieten? Dit mogen de kinderen dan verbeelden. Doordat zij door de vragen een betere inleving krijgen over pieten gaan ze naar aanleiding hiervan de dansjes op het lied ‘linkerbeen’ doen.
De kinderen luisteren naar meester en beantwoorden de vragen met dansjes en antwoorden.
De kinderen dansen voor ‘de Sint’, als afsluiting en dan naar huis!

       




Bijlage Lied
‘Linkerbeen’

Zwarte Piet, kan klimmen zeker weten,               

want hij heeft op de Pietenschool gezeten,

Maar kan íe dansen zoals wij, 

van voor en achter en opzij ?

Hé beste Piet, ik heb een idee,

als je het kan, doe dan met ons mee !

Refrein:

Linkerbeen, rechterbeen, draai maar om een ander heen,

Handen vast, zwaaien maar, een buiging en de dans is klaar. 

Linkerbeen, rechterbeen, draai maar om een ander heen,

Handen vast, zwaaien maar, een buiging en de dans is klaar.




Les 1, groep 3B

Leerdoelen

- Het niveauverschil van de kinderen proberen te verminden
- Samenhorigheid leren en creëren
- Kinderen leren elkaar te respecteren en naar elkaar te luisteren
- Kinderen leren over Sinterklaas

 

De inrichting van de situatie en de voorbereiding

De materialen die ik denk nodig te hebben:

De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af)



 

Tijd

De lesplanning voor de leerkracht:

Organisatievorm en werkvorm voor de klas:

Inleiding:

 

 

 

 


Kern

 

 





Afsluiting:



 

De les begint met een Sinterklaas verhaal. Dan volgt er een kringgesprek over sinterklaas. De leraar vertelt dat de Sint aan het eind van de maand op school komt en wat we gaan doen en maken voor Sinterklaas.


Sinterklaas is in het land en dit moet gezien worden. We gaan de klas versieren met eigen gemaakte pietjes! De Leraar legt de opdracht uit en verdeelt de kinderen in groepjes zodat er geen chaos in de klas ontstaat. Zo kunnen ze in hun eigen groepje ook nog kijken naar elkaars pietjes en er wat van leren.
Ieder laat zijn Pietje zien. De leraar vraagt hoe ieder zijn pietje heeft gemaakt en waarom op die manier. Was moeilijk om te maken?

De kinderen zitten op hun eigen plek luisteren naar het Sinterklaas verhaal en in het kringgesprek praten zij over Sinterklaas en hoe zij dit vieren thuis. Zijn er ook kinderen die het niet vieren? De kinderen luisteren naar de elkaar en vertellen aan elkaar.


De kinderen gaan in groepjes zitten en luisteren naar de Leraar die de opdracht vertelt. Daarna gaan ze de knutselwerkjes maken. Ze kunnen bij elkaar kijken hoe de een en de ander het maakt. Als de knutselwerkjes klaar zijn geven we de pietjes een mooie plek in de klas.


De kinderen laten ieder hun werkje zien en kijken naar de werkjes van de ander. Alle spulletjes en rommel word opgeruimd en de pietjes worden opgehangen.



 

Zwarte piet (Groep 3)




Dit heb je nodig:                                                       

- jute 

- tempexballetje 

- zwarte verf 

- penseel 

- lijm 

- zwarte wol 

- boterhammenzakje 

- zand 

- cocktailprikker

- textiel

- schaar

- chenilledraad

- naald 

- draad 

- dun papier

- stift 

 

Vul het boterhammenzakje voor een kwart met zand en knoop het dicht. Prik het

tempexballetje op de prikker en steek het door de opening van het zakje. Nu kun

je het balletje, wat het hoofd wordt, gemakkelijk zwart verven en laten drogen. 

Knip een cirkel uit de jute en rijg de draad er aan de buitenkant rondom door.

Als je dit gedaan hebt, plaats je het zakje met het hoofd op de cirkel en trek je

de draad stevig aan. Knoop de draad goed vast onder het hoofd. 

Om de kraag te maken heb je een strook stof nodig. Rijg een draad door de stof

aan de zijkant van een lange zijde. Trek de draad aan en knoop hem vast onder

het hoofd van de Piet. 

De muts maak je op dezelfde manier als het lijf, maar dan van een kleine cirkel.

Van wol kun je haren knippen en op het hoofd plakken voordat je de muts erop

plakt. 

De ogen maak je van kleine propjes papier. De mond en de oorbellen zijn gemaakt

van kleine stukjes chenilledraad. De mond plak je op het hoofd, de oorbellen kun

je er in prikken



Les 1, groep 4

Leerdoelen

- de kinderen leren samenwerken en elkaar te respecteren door naar elkaar te luisteren en interesse naar elkaar te tonen.
- Samenhorigheid leren en creëren
- Gezelligheid in de klas
- Kinderen leren over Sinterklaas

 

De inrichting van de situatie en de voorbereiding

De materialen die ik denk nodig te hebben: knutselmateriaal. Lijm, scharen, papier, touw, wc rolletjes etc.

De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af) de kinderen moeten goed naar elkaar en naar de juf luisteren om te begrijpen wat de bedoeling is.



 

Tijd

De lesplanning voor de leerkracht:

Organisatievorm en werkvorm voor de klas:

Inleiding:

 

 

 

 


Kern

 

 




Afsluiting:



 

De les begint met een intro verhaaltje over Sinterklaas. Dan volgt er een gesprek met de hele klas over sinterklaas. De leraar vertelt dat de Sint aan het eind van de maand op school komt en wat we gaan doen en maken voor Sinterklaas.

De klas wordt in groepjes verdeeld en het is de bedoeling dat ze per groep een gezamenlijk knutselwerk maken dat allemaal te maken heeft met sinterklaas. De Juf heeft 6 opdrachtformuliertjes die ze willekeurig verdeeld en weggeeft aan elk groepje. Zie bijlage.
Nabespreken hoe het werken in groepjes ging. Was het leuk om te doen, leerzaam? Is er goed gewerkt? Hebben jullie goed samengewerkt? Hebben jullie goed naar elkaar geluisterd?

De kinderen zitten op hun eigen plek luisteren naar het Sinterklaas verhaal en in het kringgesprek praten zij over Sinterklaas en hoe zij dit vieren thuis. Zijn er ook kinderen die het niet vieren? De kinderen luisteren naar de elkaar en vertellen aan elkaar.


de kinderen worden verdeeld in groepjes, en gaan daarbij aan de tafel zitten. Elk groepje krijg een papiertje met daarop een uitwerking van een gezamenlijk knutselwerkje. Ze moeten nu gaan overleggen hoe ze dit gaan maken en hoe de taken worden verdeeld. Zullen zij het mooiste werkje van de klas maken?

Als de werkjes klaar zijn mogen ze op de vensterbank worden gezet, zodat er een gezellig sinterklaas sfeer ontstaat. De kinderen ruimen de rommel op, en beantwoorden de vragen van de Juf.


 

Dit zijn de opdrachten die worden verdeeld.


groepje 1

DE STOOMBOOT VAN SINT

De boot moet ongeveer 30 cm (of meer) lang zijn

Aan de boot moet je kunnen zien dat het om de boot van

Sinterklaas gaat

Je moet kunnen zien dat de boot in het water ligt


Groepje 2

 

HET KASTEEL VAN SINT

Het kasteel moet ongeveer 40 cm (of hoger) zijn

Het kasteel moet 2 torens hebben ( rond of vierkant)

Het kasteel moet een soort ophaalbrug hebben 

Om het kasteel ligt een gracht (sloot met water) 


Groepje 3


DE STAL VAN HET PAARD VAN SINT

De stal moet ongeveer 30 cm breed zijn

In de stal moet het paard Amerigo staan

De stal moet een soort deur ( of 2) hebben die open en dicht

kan.

Groepje 4 ( 4 leerlingen )

DE GROTE BAKKEUKEN VAN SINT

De keuken moet ongeveer 30 cm breed zijn

Er moet in de keuken een bakoven aanwezig zijn voor de

pepernoten

Er moeten grote pannen of ketels aanwezig zijn voor het

maken van de chocolade


Groepje 5


DE KACHEL MET SCHOORSTEEN (waar de pakjes

doorheen komen vallen)

De schoorsteen moet ongeveer 30 cm (of meer) hoog zijn

De kachel moet 2 deurtjes hebben om de pakjes eruit te

kunnen halen

Rondom de kachel (of in) liggen neppakjes


Groepje 6


HET PAKHUIS VAN SINT

Het pakhuis moet ongeveer 30 cm breed zijn

Er moeten ramen in het pakhuis zitten 

Voor het pakhuis moet een grote vrachtwagen te zien zijn

 
 

Les 1, groep 5

Leerdoelen

-onderlinge sfeer

-de leerlingen leren van elkaars culturen

-Saamhorigheid leren en creëren

De inrichting van de situatie en de voorbereiding

De materialen die ik denk nodig te hebben:  Marsepein. Opdracht papieren

De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af) Iedereen werkt zelfstandig maar mag vragen aan elkaar stellen als hij/zij er niet uitkomt. Als je wat aan de juf wilt vragen steek je een vinger op en dan komt de leraar naar je toe. Onder het lezen is iedereen stil en leest serieus de tekst

Tijd

De lesplanning voor de leerkracht:

Organisatievorm en werkvorm voor de klas:


Inleiding:

 

 

 

 


Kern

 

 





Afsluiting:



 


Eerst komt er gesprek met de hele klas over Sinterklaas. Viert iedereen het nog? Wie viert het niet en waarom niet? Wat is de bedoeling van deze maand en wat gaat er allemaal gebeuren. De leraar deelt stukjes marsepein uit als introductie op de les en vraag wie weet wat het is. Vinden jullie het lekker?!
Wat gaan we doen? Begrijpend lezen, een leuke tekst over marsepein met vragen en een spelletje. De leraar deelt de papieren uit waar de opdracht op staat. Zie bijlage.



Na afloop ruilt ieder zijn papier om met zijn/haar buurman en bespreken we de antwoorden en kijken we wie het meeste goed had.


Iedereen zit op zijn eigen plek in groepjes en luisteren naar de meester of juf. Ze beantwoorden de vragen en praten gezamenlijk met elkaar maar niet door elkaar. Daarna krijgt ieder een lekker stukje marsepein!



De leerlingen wachten tot zij het papier hebben en lezen de tekst voor zichzelf zorgvuldig. Dan maken zij de opdrachten en de puzzel.





 Ieder ruilt zijn papier om met zijn/haar buurman en kijkt de antwoorden na.  De winnaar mag de grotere marsepein!





Les 1, groep 6

Leerdoelen

-onderlinge sfeer

-de leerlingen leren van elkaars culturen

-Saamhorigheid leren en creëren

De inrichting van de situatie en de voorbereiding

De materialen die ik denk nodig te hebben:  Marsepein. Opdracht papieren

De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af) Iedereen werkt zelfstandig maar mag vragen aan elkaar stellen als hij/zij er niet uitkomt. Als je wat aan de juf wilt vragen steek je een vinger op en dan komt de leraar naar je toe. Onder het lezen is iedereen stil en leest serieus de tekst

Tijd

De lesplanning voor de leerkracht:

Organisatievorm en werkvorm voor de klas:


Inleiding:

 

 

 

 


Kern

 

 





Afsluiting:



 


Eerst komt er gesprek met de hele klas over Sinterklaas. Viert iedereen het nog? Wie viert het niet en waarom niet? Wat is de bedoeling van deze maand en wat gaat er allemaal gebeuren. De leraar deelt stukjes marsepein uit als introductie op de les en vraag wie weet wat het is. Vinden jullie het lekker?!
Wat gaan we doen? Begrijpend lezen, een leuke tekst over marsepein met vragen en een spelletje. De leraar deelt de papieren uit waar de opdracht op staat. Zie bijlage.



Na afloop ruilt ieder zijn papier om met zijn/haar buurman en bespreken we de antwoorden en kijken we wie het meeste goed had.


Iedereen zit op zijn eigen plek in groepjes en luisteren naar de meester of juf. Ze beantwoorden de vragen en praten gezamenlijk met elkaar maar niet door elkaar. Daarna krijgt ieder een lekker stukje marsepein!



De leerlingen wachten tot zij het papier hebben en lezen de tekst voor zichzelf zorgvuldig. Dan maken zij de opdrachten en de puzzel.





 Ieder ruilt zijn papier om met zijn/haar buurman en kijkt de antwoorden na.  De winnaar mag de grotere marsepein!







1. Marsepein

Marsepein wordt gemaakt van amandelen en suiker. Amandelen zijn noten. Ze groeien aan amandelbomen. Die groeien in warme landen. Zo’n warm land is Italië. In oktober zijn de noten rijp. Dat is in de vroege herfst. Dan worden de noten geplukt. Al heel lang geleden werd in Italië van amandelen marsepein gemaakt.

Al heel lang geleden wisten de zeelieden uit ons land dat marsepein te koop was. Ze gingen met schepen naar Italië. In de vroege herfst voeren ze weg. Ze kwamen aan in Venetië. Dat is een havenplaats in Italië. Daar kochten ze grote stukken marsepein. De stukken leken op broden. Ze werden “Marci-panis” genoemd. Het betekent: “Brood uit Marco”. San Marco is het land rondom Venetië. Daar werd marsepein gemaakt. Zo komt dat lekkere goedje aan zijn naam.

2. Sinterklaas en marsepein horen bij elkaar
De schepen gingen volgeladen met marsepein weer terug naar ons land. Ze moesten er wel een maand voor varen voor ze weer hier waren. De schepen kwamen eind november weer terug in de haven. Dat is de tijd vlak voor het feest van Sinterklaas. Marsepein en Sinterklaas kwamen tegelijk in ons land aan. Zo komt het dat marsepein echt bij Sinterklaas hoort. Dit gebeurde in de tijd dat er nog heel weinig suiker was in ons land. Veel later konden de bakkers hier suiker en amandelen kopen. Daarvan maakten ze zelf marsepein.

3. Hoe wordt marsepein gemaakt

Marsepein wordt nu niet vaak meer door de banketbakker gemaakt. Bijna alle marsepein komt uit de fabriek. In de fabriek komen grote dozen amandelen aan. Om de amandelen zit nog een bruin velletje. Dat moet er eerst af. Dat gaat gemakkelijk met hete stoom. Als het bruine velletje eraf is, blijft er een witte noot over. De noten worden eerst goed gedroogd. Dan worden ze fijngemalen. Grote machines mengen suiker door de fijngemalen amandelen. Marsepein bestaat voor de helft uit suiker en voor de helft uit amandelen. Als de suiker met de amandelen gemengd is, komt er nog eiwit bij. Dan plakken de suiker en de amandelen beter aan elkaar. Deze dikke brei gaat nu door een grote machine met rollen. Dit is de amandelperswals. De rollen zorgen ervoor dat de suiker en de gemalen amandelen een geheel worden.

Na het walsen is het marsepein geworden. Om de marsepein te kleuren wordt er kleurstof door gedaan.

4. Een varken van marsepein

Heb je wel eens marsepein in de winkel gezien? Soms zie je dan een groot half varken op een schaal liggen. Misschien heeft je moeder of vader wel eens een stukje van zo’n groot varken gekocht. Waarom maken de bakkers zo’n groot roze varken van marsepein?

Een marsepeinen varken wordt al heel lang gemaakt. Het is een oude gewoonte. Zo’n oude gewoonte vertelt iets over vroeger. Vroeger was de maand november niet alleen de maand waarin marsepein werd gemaakt. November was ook de slachtmaand. In november slachtten veel mensen een varken. Ze kochten een klein biggetje in de lente. In de zomer at het biggetje zich groot en dik. In de herfst werd het varken geslacht. De mensen hadden dan spek en vlees voor de winter. Je hoefde geen honger te lijden. Een varken betekende voor veel mensen in de zomer sparen om in de winter iets te hebben. Dat was fijn! Een varken bracht geluk. Nu zijn er in ons land geen varkens meer, die in de zomer rond het huis lopen en voor de winter geslacht worden. Toch is er iets van over gebleven. Denk maar eens aan het woord spaarvarken. Vroeger was een levend varken een soort spaarpot voor de winter. Dat varken werd nagemaakt als spaarpot, en als marsepein figuurtje.

  


 

Vragen

 

1. Waarvan wordt marsepein gemaakt?

A. Amandelen en suiker.
B. Suiker en boter.

2. Wat betekent de naam marsepein ofwel marci-panis?

A. Snoepgoed van de planeet Mars.
B. Brood uit Marco (gebied in Italië).

3. Waarom eten we marsepein voornamelijk in de Sinterklaastijd?

A. Sinterklaas is er gek op en bracht het mee.
B. De amandeloogst is in oktober en de schepen hadden een maand de tijd nodig om in Nederland aan te komen.

4. Welk deel van de amandelnoot wordt gebruikt voor marsepein?

A. De witte binnenkant.
B. De harde bruine buitenkant.

5. Hoe komt de marsepein aan zijn kleur?

A. Door kleurstof toe te voegen.
B. Er zijn verschillende kleuren amandelen.

6. Waarom zie je vaak varkens van marsepein?

A. Roze was de meest voorkomende soort marsepein.
B. In november slachtte de mensen vroeger vaak hun eigen varken.


 


Les 1, groep 7

Leerdoelen:

- De kinderen leren om samen te werken
- Gezelligheid in de klas creëren.
-de kinderen leren dat iedereen gelijk is en leren om respect voor elkaar te tonen.
-de kinderen leren over sinterklaas.

De inrichting van de situatie en de voorbereiding

De materialen die ik denk nodig te hebben:  Schrijfpapier en kleur potloden. Filmpje op youtube laten zien van bijvoorbeeld lange Frans en Baas B.

De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af?) De kinderen moeten samenwerken. Dus zij moeten goed naar elkaar luisteren. Er wordt niet door elkaar heen gepraat. Als de leerlingen er niet uitkomen kunnen zij de leraar vragen om hulp.

Wat wil ik met deze les bereiken? Ik wil met deze les bereiken dat kinderen samenwerken en naar elkaar luisteren, op een leuke manier!

 

Tijd

De lesplanning voor de leerkracht:

Organisatievorm en werkvorm voor de klas:

 

Inleiding:

 

 

 


Kern:

 

 

 


Afsluiting:

 

 

De leraar begin met een introductie over het thema Sinterklaas. Wat gaat er gebeuren? Dan vraagt de leraar wie er van rap houd. Naar welke rappers luistert hij/zij? Daarna wordt er een filmpje laten zien van 2 bekende Nederlandstalige rappers.
Wat gaan we doen?
We gaan een eigen rap maken over Sinterklaas en die aan elkaar laten zien. De leraar verdeeld de klas in groepjes zodat hij/zij ervoor kan zorgen dat bepaalde kinderen met elkaar gaan samenwerken. 
Na afloop gaat iedereen weer op zijn eigen plaats zitten en gaat elk groepje om de beurt zijn rap laten zien. Is er een iemand die rapt of doen ze het met zijn allen tegelijk?

De kinderen zitten in groepjes op hun eigen plek en luisteren naar de leraar.





De leerlingen worden in groepjes verdeeld en bedenken samen een rap. Wie kan er goed rappen?




De kinderen kijken en luisteren naar elkaars rap.
Wie vond welke de leukste? Hier kun je eventueel iets mee doen. Bijvoorbeeld de leukste rap word de volgende keer mooi uitgewerkt en komt in de aula. 

       




Les 1, groep 8

Leerdoelen:

- De kinderen leren om samen te werken
- Gezelligheid in de klas creëren.
-de kinderen leren dat iedereen gelijk is en leren om respect voor elkaar te tonen.
-de kinderen leren over sinterklaas.
- Meisjes en jongens leren om elkaar te respecteren en samen te werken

 

De inrichting van de situatie en de voorbereiding

De materialen die ik denk nodig te hebben:  Schrijfpapier en kleur potloden. Filmpje op youtube laten zien van bijvoorbeeld lange Frans en Baas B.

De te hanteren regels/afspraken voor de uitvoering van de activiteiten: (wat spreek ik met de kinderen af?) De kinderen moeten samenwerken. Dus zij moeten goed naar elkaar luisteren. Er wordt niet door elkaar heen gepraat. Als de leerlingen er niet uitkomen kunnen zij de leraar vragen om hulp.

Wat wil ik met deze les bereiken? Ik wil met deze les bereiken dat kinderen samenwerken en naar elkaar luisteren, op een leuke manier!

 

Tijd

De lesplanning voor de leerkracht:

Organisatievorm en werkvorm voor de klas:

 

Inleiding:

 

 

 


Kern:

 

 

 


Afsluiting:

 

 

De leraar begin met een introductie over het thema Sinterklaas. Wat gaat er gebeuren? Dan vraagt de leraar wie er van rap houd. Naar welke rappers luistert hij/zij? Daarna wordt er een filmpje laten zien van 2 bekende Nederlandstalige rappers.
Wat gaan we doen?
We gaan een eigen rap maken over Sinterklaas en die aan elkaar laten zien. De leraar verdeeld de klas in groepjes zodat hij/zij ervoor kan zorgen dat bepaalde kinderen met elkaar gaan samenwerken. 
Na afloop gaat iedereen weer op zijn eigen plaats zitten en gaat elk groepje om de beurt zijn rap laten zien. Is er een iemand die rapt of doen ze het met zijn allen tegelijk?

De kinderen zitten in groepjes op hun eigen plek en luisteren naar de leraar.





De leerlingen worden in groepjes verdeeld en bedenken samen een rap. Wie kan er goed rappen?




De kinderen kijken en luisteren naar elkaars rap.
Wie vond welke de leukste? Hier kun je eventueel iets mee doen. Bijvoorbeeld de leukste rap word de volgende keer mooi uitgewerkt en komt in de aula. 

       


Andere les ideeën


Groep 1 & 2
- Rijmen met Piet
- Pepernoten bakken
- Sinterklaas rekenspelletjes

zie:
www.lesidee.nl
www.knutselclub.nl

Groep 3 & 4
- Sint sommen
- Zin bij plaatje
- Sinterklaas muziekles
- Pepernoten bakken

zie:
www.knutselclub.nl
www.jajuf.nl
www.lesidee.nl


Groep 5 & 6
 - Taalles – elfjes maken
- Pietengym
- Pieten en sinterklaas knutselen
-pepernoten bakken

zie:
www.knutselclub.nl
www.leshulp.nl


Groep 7 & 8
 - Pietengym
- Pietenhoofd maken
- pepernoten bakken

Zie:
www.knutselclub.nl
www.lesidee.nl


 

Sinterklaas feest!!


Voor het Sinterklaasfeest word er over de hele school een groot feest gevierd. Sinterklaas komt lang bij de klassen 1,2 ,3 & 4. Hier worden cadeautjes uitgedeeld door de Sint die van tevoren door de ouders zijn gekocht. Het zijn cadeautjes van een klein bedrag. De sint komt eerst lang bij de laagste klassen omdat die het minste geduld hebben. De kinderen geven elk hun knutselwerkje die ze voor Sinterklaas hebben gemaakt en er word snel een foto gemaakt van de Sint en de leerlingen samen! Als Sinterklaas uit de betreffende klas vertrek, zingen de kinderen het lied ‘Dag Sinterklaasje!’. Voor de rest van de dag worden er liedjes gezongen, pepernoten gebakken en gegeten en Sinterklaas film bekeken.


Groep 5,6,7 & 8 hebben lootjes getrokken en gaat op deze dag hun cadeautjes in surprises met gedicht en al uitpakken. Hier komt Zwarte piet af en toe op de deur kloppen en strooit wat pepernoten de klas binnen. De sint komt hier ook lang maar echt maar heel eventjes ‘voor de gein’. De kinderen geloven immer niet meer in Sinterklaas maar het is wel leuk om hem even langs te zien komen. ( En de leerlingen zich onderling stiekem af te vragen wie er onder het pak zit. Is het een bekende? ) Verder wordt er in deze klassen film gekeken over Sinterklaas natuurlijk. Hebben de kinderen in de weken ervoor een Sinterklaas spel gemaakt dan wordt deze gespeeld op deze dag!


De hele school is versierd in het Sinterklaas thema en in elke klas speelt een cd Sinterklaas liedjes. Natuurlijk wordt er gezorgd voor veel pepernoten en zoetigheid en drinken! Aan het einde van de dag als alle kinderen hun cadeautjes hebben ontvangen, komen alle klassen in de aula bijeen. De Sint komt er ook nog even bij om van iedereen afscheid te nemen. Hij doet een soort van speech en vertrek dan uit de school. Alle kinderen zingen ‘Dag, Sinterklaasje’ zodra hij weg loopt met zijn pieten. Dan komt er een meester of juf te voorschijn die nog even vraagt of iedereen het naar zijn zin heeft gehad en leuke cadeautjes heeft gekregen. Ze wenst iedereen die het vier alvast een fijn Sinterklaas thuis. Tot slot zingt de hele school het schoollied! Hierna mag iedereen naar huis

 

 

Bronnen:
www.lesidee.nl
www.sunside.nl
www.leerkrachtig.nl


Boek: Eigenwijs

 
www.jajuf.nl
www.leshulp.nl
www.knutselclub.nl
 

Doorzoek de website

© 2009 All rights reserved.