lessen
Groep 1
les 1
Leerdoelen algemeen:
1. Kinderen leren samenwerken d.m.v. knutselen en samen spelen.
2. De Chinese cultuur leren kennen.
3. De kinderen leren dat mensen andere culturen hebben maar allemaal even veel waard zijn
Materialen Inleiding (literatuur Chinees Nieuwjaar) Kern 1: printer, papier, schaar, kleurspullen wc-rolletje, lijm. Kern 3: poppen, keukenaccessoires, gokspelletjes, klei. Kern 4: laptop, de 3 links, beemer.
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van knutselen, verhalen en liedjes luisteren met het accent Chinees Nieuwjaar.
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
- Chinese Legende Xi Nian. - Traditioneel Familiefeest (Grootste migratie ter wereld) - 2009 is in China het jaar 4706 Al deze punten worden natuurlijk op heel laag niveau uitgelegd |
De kinderen zitten in een kring en de leerkracht ertussenin.
|
Kern |
Oranje leeuw in Chinese kleren 3 toepasselijke liedjes van Chinees Nieuwjaar luisteren.
|
|
afsluiting |
Wat hebben we geleerd |
Kinderen zitten in een kring |
Groep 1
Feest
Materialen Kern: sterretjes, kaarsjes afsluiting: zoetigheid
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van werkjes beoordelen, sterretjes en kaarsjes aansteken, filmpjes kijken, liedjes luisteren en dansen met het accent Chinees Nieuwjaar (vrije sfeer).
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
Elk kind krijgt een werkje van een andere leerling. En om de beurt wordt er wat van het werkje gezegd (positief). |
Werkjes bekijken en bespreken in de kring. In relatie tot Chinees Nieuwjaar |
Kern |
Sterretjes/kaarsjes aansteken Filmpjes kijken Zie bijlage 3
|
- Voorzichtig zijn met het vuur. Tussendoor af en toe wat verduidelijken (film stopzetten). De kinderen zitten op hun stoel naast en achter elkaar. |
Afsluiting |
- Wat hebben we geleerd |
Zoetigheid eten in combinatie met Chinese vuurwerkshows in combinatie met Nederlandse vuurwerkshows. De kinderen mogen tijdens de filmpjes gaan dansen. Bij het nabespreken zitten de kinderen achter en naast elkaar op een stoel.
|
Groep 2
les 1
Leerdoelen algemeen:
1. Kinderen leren samenwerken d.m.v. knutselen en samen spelen.
2. De Chinese cultuur leren kennen.
3. De kinderen leren dat mensen andere culturen hebben maar allemaal even veel waard zijn.
Materialen Inleiding (literatuur Chinees Nieuwjaar) Kern 1: printer, papier, schaar, kleurspullen wc-rolletje, lijm. Kern 3: poppen, keukenaccessoires, gokspelletjes, klei. Kern 4: laptop, de 3 links, beemer.
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van knutselen, verhalen en liedjes luisteren met het accent Chinees Nieuwjaar.
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
- Chinese Legende Xi Nian. - Traditioneel Familiefeest (Grootste migratie ter wereld) - 2009 is in China het jaar 4706 Al deze punten worden natuurlijk op heel laag niveau uitgelegd.
|
Uitleg geven over Chinees Nieuwjaar. De kinderen zitten in een kring.
|
Kern
|
Knip ongeveer een kwart uit een rond stuk papier. Zie bijlage 5
|
Knutselen (Chinees hoedje)
De kinderen zitten in een kring.
De kinderen krijgen een hoek (om de week wordt er gewisseld) Kinderen zitten in een kring
|
Afsluiting |
Wat hebben we geleerd
|
Kinderen zitten in een kring. |
Groep 2
Feest
Materialen Kern: sterretjes, kaarsjes afsluiting: zoetigheid
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van werkjes beoordelen, sterretjes en kaarsjes aansteken, filmpjes kijken, liedjes luisteren en dansen met het accent Chinees Nieuwjaar (vrije sfeer).
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
Elk kind krijgt een werkje van een andere leerling. En om de beurt wordt er wat van het werkje gezegd (positief). |
Werkjes bekijken en bespreken in de kring. In relatie tot Chinees Nieuwjaar |
Kern |
Sterretjes/kaarsjes aansteken Filmpjes kijken Zie bijlage 3
|
- Voorzichtig zijn met het vuur. Tussendoor af en toe wat verduidelijken (film stopzetten). De kinderen zitten op hun stoel naast en achter elkaar. |
Afsluiting |
- Wat hebben we geleerd |
Zoetigheid eten in combinatie met Chinese vuurwerkshows in combinatie met Nederlandse vuurwerkshows. De kinderen mogen tijdens de filmpjes gaan dansen. Bij het nabespreken zitten de kinderen achter en naast elkaar op een stoel.
|
Groep 3A
les 1
Leerdoelen:
1. Kinderen leren samenwerken d.m.v. knutselen en samen spelen.
2. De Chinese cultuur leren kennen.
3. De kinderen leren dat mensen andere culturen hebben maar allemaal even veel waard zijn.
Materialen Inleiding: literatuur Chinees Nieuwjaar. Kern1: gekleurd papier, schaar, lijm, lint. Kern3: laptop, beemer. Kern4: songtekts.
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van tekenen, verhalen en liedjes luisteren met het accent Chinees Nieuwjaar.Nieuwjaar.
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
- Chinese Legende Xi Nian. - Traditioneel Familiefeest (Grootste migratie ter wereld) - 2009 is in China het jaar 4706 Al deze punten worden natuurlijk op heel laag niveau uitgelegd. |
De kinderen zitten in een kring en de leerkracht ertussenin. |
Kern
Kern2
|
Knip van allerlei kleuren papier repen van ca 3 bij 15 cm.
|
De kinderen zitten op hun normale plek in de klas. Knutselen (Chinese slang)
De kinderen zitten in een kring en de leerkracht ertussenin.
Liedjes luisterenKinderen zitten in rijen naast elkaar.
|
Afsluiting |
Wat hebben we geleerd |
Kinderen zitten in een kring. |
Groep 3A
Feest
Materialen Kern: sterretjes, kaarsjes afsluiting: zoetigheid
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van werkjes beoordelen, sterretjes en kaarsjes aansteken, filmpjes kijken, liedjes luisteren en dansen met het accent Chinees Nieuwjaar (vrije sfeer).
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
Elk kind krijgt een werkje van een andere leerling. En om de beurt wordt er wat van het werkje gezegd (positief). |
Werkjes bekijken en bespreken in de kring. In relatie tot Chinees Nieuwjaar |
Kern |
Sterretjes/kaarsjes aansteken Filmpjes kijken Zie bijlage 3
|
- Voorzichtig zijn met het vuur. Tussendoor af en toe wat verduidelijken (film stopzetten). De kinderen zitten op hun stoel naast en achter elkaar. |
|
- Wat hebben we geleerd
|
Zoetigheid eten in combinatie met Chinese vuurwerkshows in combinatie met Nederlandse vuurwerkshows.
Bij het nabespreken zitten de kinderen achter en naast elkaar op een stoel.
|
Groep 3B
les 1
Leerdoelen algemeen:
1. Kinderen leren samenwerken d.m.v. knutselen en samen spelen.
2. De Chinese cultuur leren kennen.
3. De kinderen leren dat mensen andere culturen hebben maar allemaal even veel waard zijn.
Materialen: Inleiding: literatuur, kern1: literatuur, kern2: gekleurd stevig papier, schaar, kleurspullen, lijm, potlood Regels/afspraken: Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van aardrijkskunde,tekenen en verhalen en liedjes luisteren met het accent Chinees Nieuwjaar.
Groep 3B
Feest
Materialen Kern: sterretjes, kaarsjes afsluiting: zoetigheid
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van werkjes beoordelen, sterretjes en kaarsjes aansteken, filmpjes kijken, liedjes luisteren en dansen met het accent Chinees Nieuwjaar (vrije sfeer).
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
Werkjes beoordelen. |
De kinderen gaan in kringvorm zitten |
Kern |
Filmpjes over versiering bij Chinees Nieuw jaar bekijken. Zie bijlage 13
Zie bijlage 3
Tegelijkertijd zoetigheid eten en sterretjes aansteken. Zie bijlage 4
|
De kinderen zitten naast elkaar in rijen.
Kinderen mogen dansen als ze dat willen. |
|
Nabespreken |
Op het einde komen de kinderen nog even in een kringopstelling.
|
Groep 4
les 1
Leerdoelen algemeen:
1. Kinderen leren samenwerken d.m.v. knutselen en samen spelen.
2. De Chinese cultuur leren kennen.
3. De kinderen leren dat mensen andere culturen hebben maar allemaal even veel waard zijn.
Materialen: Inleiding: literatuur Chinees Nieuwjaar Kern 2: printer, papier, schaar, kleurspullen lijm
Regels/afspraken: Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van aardrijkskunde, tekenen en verhalen en liedjes luisteren met het accent Chinees Nieuwjaar.
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
Het verhaal van de inleiding (aangepast aan het niveau van de kinderen uit groep 4)
|
Inlichting Chinees Nieuwjaar (verhaalvorm) |
Kern
Kern2
|
Aardrijkskundig punt China kort belichten. Zie bijlage 9
Bij de chinezen moet je wezen,
Er wordt een Chinese pandabeer geknutseld. Kinderen gaan een Chinees Nieuwjaar kleurplaat inkleuren. |
Verschillen tussen China en Nederland, 1. algemeen, 2. landschappen en 3. op de kaart.
Kinderen gaan dit liedje oefenen. De kinderen zitten naast elkaar in rijen.
De kinderen gaan een Chinese pandabeer knutselen. De kinderen zitten naast elkaar in rijen.
De kinderen gaan kleuren en zitten naast elkaar in rijen.
|
Afsluiting |
Wat ging goed, wat vonden we leuk, wat hebben we geleerd? |
De kinderen zitten in de kring en bespreken na met de leerkracht en elkaar. |
Groep 4
Feest
Materialen: Kern: filmpjes afsluiting: zoetigheid en sterretjes kaarsjes
Regels/afspraken: Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van werkjes beoordelen, versieringen, filmpjes kijken, liedjes luisteren en dansen met het accent Chinees Nieuwjaar (vrije sfeer).
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
Werkjes beoordelen.
|
De kinderen gaan in kringvorm zitten
|
Kern |
Filmpjes over versiering bij Chinees Nieuw jaar bekijken. Zie bijlage 13
Zie bijlage 3
Vuurwerkshows bekijken plus muziek. Tegelijkertijd zoetigheid eten en sterretjes aansteken. Zie bijlage 4
|
De kinderen zitten naast elkaar in rijen.
|
|
Nabespreken Wat hebben we geleerd en wat vonden we leuk. |
Op het einde komen de kinderen nog even in een kringopstelling.
|
Groep 5/6
les 1
Leerdoelen algemeen:
1. Kinderen leren samenwerken d.m.v. knutselen en samen spelen.
2. De Chinese cultuur leren kennen.
3. De kinderen leren dat mensen andere culturen hebben maar allemaal even veel waard zijn.
Materialen: Inleiding: literatuur Kern1: Stevig papier, glas met theelichtje, lijm
Regels/afspraken: Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van aardrijkskunde, knutselen en verhalen en liedjes luisteren met het accent Chinees Nieuwjaar.
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
Het verhaal van de inleiding (aangepast aan het niveau van de kinderen uit groep 3b)
|
Inlichting Chinees Nieuwjaar (verhaalvorm) Kringvorm.
|
Kern
Kern2
|
Aardrijkskundig punt China kort belichten. Zie bijlage 9
Zie bijlage 16
Zie bijlage 17
|
Verschillen tussen China en Nederland, 1. algemeen, 2. landschappen en 3. op de kaart.
De kinderen gaan lantarentjes knutselen en kleuren. De kinderen zitten naast elkaar in rijen.
De kinderen zitten in rijen naast en achter elkaar.
De kinderen gaan een liedje oefenen (Gierende Gerrit). De kinderen zitten in rijen naast en achter elkaar.
|
Afsluiting |
Nabespreken wat ging goed, wat vonden we leuk en wat hebben we geleerd! |
Kinderen zitten in kringvorm en praten met elkaar (wel centraal en onder leiding van de leerkracht). |
Groep 5/6
Feest
Materialen: Kern: filmpjes afsluiting: zoetigheid en sterretjes kaarsjes
Regels/afspraken: Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van werkjes beoordelen, versieringen, filmpjes kijken, liedjes luisteren en dansen met het accent Chinees Nieuwjaar (vrije sfeer).
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
Werkjes beoordelen.
|
De kinderen gaan in kringvorm zitten
|
Kern |
Filmpjes over versiering bij Chinees Nieuw jaar bekijken. Zie bijlage 13
Zie bijlage 3
Tegelijkertijd zoetigheid eten en sterretjes aansteken. Zie bijlage 4
|
De kinderen zitten naast elkaar in rijen.
Kinderen blijven in de buurt van de juf/meester (in een aangewezen hoek wordt er versierd).
Kinderen mogen dansen. |
|
Nabespreken Wat hebben we geleerd en wat vonden we leuk. |
Op het einde komen de kinderen nog even in een kringopstelling.
|
Groep 7
les 1
Leerdoelen algemeen:
1. Kinderen leren samenwerken d.m.v. knutselen en samen spelen.
2. De Chinese cultuur leren kennen.
3. De kinderen leren dat mensen andere culturen hebben maar allemaal even veel waard zijn.
Materialen: Inleiding: literatuur Kern1: Gekleurd crêpe papier, 8 plastic koffiebekertjes, lange naald en draad, plakband, lijm, Saté prikkers, ijzerdraad en een schaar
Regels/afspraken: Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van aardrijkskunde, knutselen en verhalen en liedjes luisteren met het accent Chinees Nieuwjaar.
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
Het verhaal van de inleiding (aangepast aan het niveau van de kinderen uit groep 7)
|
Inlichting Chinees Nieuwjaar (verhaalvorm) Kringvorm.
|
Kern
|
Aardrijkskundig punt China kort belichten. Zie bijlage 9
De kinderen krijgen rekensommetjes gerelateerd aan Chinees Nieuwjaar. Zie bijlage 17 (alleen even wat moeilijkere getallen invoegen)
Zie bijlage 20
|
Verschillen tussen China en Nederland, 1. algemeen, 2. landschappen en 3. op de kaart.
De kinderen gaan een Chinese draak knutselen.
Kinderen zitten naast elkaar in rijen.
Kinderen zingen het refrijn van Ni wa wa. De kinderen zitten in rijen naast en achter elkaar.
|
Afsluiting |
Nabespreken wat ging goed, wat vonden we leuk en wat hebben we geleerd! |
Kinderen zitten in kringvorm en praten met elkaar (wel centraal en onder leiding van de leerkracht). |
Groep 7
Feest
Materialen: Kern: filmpjes afsluiting: zoetigheid en sterretjes kaarsjes
Regels/afspraken: Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van werkjes beoordelen, versieringen, filmpjes kijken, liedjes luisteren en dansen met het accent Chinees Nieuwjaar (vrije sfeer).
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
Werkjes beoordelen.
|
De kinderen gaan in kringvorm zitten
|
Kern |
Filmpjes over versiering bij Chinees Nieuw jaar bekijken. Zie bijlage 13
Zie bijlage 3
Tegelijkertijd zoetigheid eten en sterretjes aansteken. Zie bijlage 4
|
De kinderen zitten naast elkaar in rijen.
Kinderen blijven in de buurt van de juf/meester (in een aangewezen hoek wordt er versierd).
Kinderen mogen dansen. |
|
Nabespreken Wat hebben we geleerd en wat vonden we leuk. |
Op het einde komen de kinderen nog even in een kringopstelling.
|
Groep 8
les 1
Leerdoelen algemeen:
1. Kinderen leren samenwerken d.m.v. knutselen en samen spelen.
2. De Chinese cultuur leren kennen.
3. De kinderen leren dat mensen andere culturen hebben maar allemaal even veel waard zijn.
Materialen Inleiding: literatuur Chinees Nieuwjaar, beemer, laptop Kern1:printer, papier, karton, schaar, kleurspullen, lijm Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van knutselen, verhalen luisteren en acteren met het accent Chinees Nieuwjaar.
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
- Chinese Legende Xi Nian. - Traditioneel Familiefeest (Grootste migratie ter wereld) - 2009 is in China het jaar 4706 Zie bijlage 21 |
- Inleidend praatje 2007 jaar van de zwijn/varken 2008 jaar van de rat 2009 jaar van de buffel/stier/os 2010 jaar van de tijger - Vragen stellen over het filmpje: 1. Welk dier staat symbool voor dit jaar? (bij sommige jaren kan je nog weer een ander dier zijn,dit heeft te maken in welk jaar je geboren bent) De tijger 2. Waarom wordt er in China de kleur rood veel gebruikt? Brengt geluk 3. Waarom worden er draken- en leeuwendansen gehouden Om de slechte geesten op afstand te houden 4. Waarvoor staan mandarijnen voor? Brengen geluk en financiële voorspoed. Knutselen Chinese dierenriem De kinderen zitten op hun plek (rijen naast elkaar) |
Kern |
Knutselen dierenriem. Leraar vertelt het verhaal: Lang geleden droomde de Chinese Keizer dat hij werd aangevallen door geesten. Hij lag de hele nacht te woelen in zijn bed. Tot er op een moment in een flits een groot indrukwekkend beest in zijn droom kwam. De keizer schrok nog meer dan hij al deed van de geesten en riep om hulp. Niemand kon hem horen want hij lag helemaal alleen in een kamer met hele dikke muren. De keizer had de moed opgegeven en wachtte af wat hem zou overkomen. Ineens ontdekte hij dat het beest zijn leven redde door alle geesten weg te jagen. De volgende dag vertelde hij zijn droom aan zijn dienaren over het dier dat op een dier uit het Westen leek, namelijk de leeuw. De lijfwachten kregen de opdracht om netzo als de leeuw te bewegen in zijn droom. De leeuw bewoog ook niet zomaar, hij had er een hele klus aan om de geesten weg te jagen. Elk jaar moet er dus worden gedanst als een leeuw en zo ontstond de leeuwendans. |
Kinderen zitten in rijen naast elkaar.
Chinees Nieuwjaarsvoorstelling - verhaal over de keizer en leeuw wordt verteld.
|
Afsluiting |
Op volgorde (zie verhaal kern 1): |
voorstelling oefenen aan de hand van het verhaal |
Groep 8
Feest
Materialen Kern: filmpjes afsluiting: zoetigheid en sterretjes kaarsjes
Regels/afspraken Als de leraar praat luister je, heb je een vraag steek je je vinger op, we praten niet door elkaar heen.
Lesdoel: Aanleren van werkjes beoordelen, sterretjes aansteken, filmpjes kijken, liedjes luisteren en dansen met het accent Chinees Nieuwjaar (vrije sfeer).
|
Werkvorm voor de leerkracht |
Werkvorm voor de leerlingen |
Inleiding |
Elk kind krijgt een werkje van een andere leerling. En om de beurt wordt er wat van het werkje gezegd (positief).
|